Rozterki początkującego

Sklepy, serwisy, zamówienia
Dowiesz się, od czego zacząć przygodę z yoyo, poznasz sprawdzone przez użytkowników modele. Forum obowiązkowe!
Natanael
Ważniak
Zestaw: YYF velocity
Kolekcja: YYF velocity
Macham od: 15 maja 2018

Re: Rozterki początkującego

Postautor: Natanael » 30 paź 2018, o 16:32

Hej, przybywam z nowym pytaniem. A dotyczy bindowania. Potrafię wiele bindów, ale często się zdarza, że yoyo nie dowinie się do końca. Braknie mu z 5cm i przez to nie dam rady go złapać, albo zrobię to bardzo koślawo. I nie wiem czy to kwestia techniki, czy robię to za późno i spin już jest za słaby?
A druga sprawa, bardzo często mam ciasny bind. Da się na to coś zaradzić? Bo już raz podbiłem oko i prawie zęby straciłem :P
Czasami mi zostaje za duża pętla której nie "wsysa" podczas bindu i wtedy też zęby można stracić.

Będę wdzięczny za radę :)

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Zestaw: Yoyoempire Rainfly
Kolekcja: Yoyofactory: Velocity, Popstar, Supernova, Replay Pro, Too HOT,
C3yoyodesign: HeartBeat, Speedaholic,
Vosun: 6s Aethyr, V7 Duang
Yoyoempire Rainfly, Recess Weekend, Nolimit Vinci, CLYW Bear vs Man II, YYJ Classic, YYR Diffusion II, Magic Yoyo M002 April, One Drop Prescription
Macham od: 20 lip 2013
Kontaktowanie:

Postautor: admin » 30 paź 2018, o 18:04

Jak dla mnie, to technika + przyzwyczajenie do sprzętu.

1: pętla, która zostaje - zbyt długo przytrzymujesz sznurek zanim zbindujesz, albo "narzucasz" sznurek na yoyo. Postaraj się krócej trzymać sznurek. Wiele razy przez to Ci się nie zwinie, ale dojdziesz do wprawy.

2: Zbyt ciasny bind zdarza się, gdy yoyo kręci się zbyt szybko. Im szybciej się kręci, tym szybciej się zwija. Rzucaj może troszkę słabiej? Na to ciężko coś poradzić...albo przy szybko kręcącym się yoyo rób binda, który dobrze kontrolujesz. No i pamiętaj: dobrze po dziwnym bindzie zrobić rzut kontrolny - lekki wyrzut i najprostszy bind. Może uratować Ci to zęby :)

3: Skoro yoyo przy bindzie nie zwija się do końca, to można przypuszczać, że za słabo się kręci. Można temu zaradzić ciągnąć rękę dominującą przy bindzie w górę. Taki w sumie mały ruch nadgarstkiem, a bardzo dużo daje. Zwróć uwagę na klipy z zawodów. Przy bindach goście w większości przypadków mają takie lekkie pociągnięcie przy bindzie.

Natanael
Ważniak

Postautor: Natanael » 30 paź 2018, o 20:27

1/2. przy takich bindach, gdzie kontroluję pętlę nie ma problemu. Problem w bindach takich, gdy yoyo "wpada" w sznurek, samo robiąc pętlę; albo przy "laceracjach" (tak by to było po polsku?). Wtedy nie mam zasadniczo kontroli nad pętlą i jeśli yoyo wpadnie w połowie sznurka, to zostaje duża pętla i mam po zębach jeśli nie zrobię kontrolnego rzutu. Z kolei jeśli wpadnie w 1/3 sznurka, to albo mi się zsunie i nie ma binda, albo jakimś cudem zrobi supła na łożysku - tak, już to ogarnąłem, że sznurek potrafi sam przez siebie przeniknąć i stąd te wszystkie supły; złośliwe sznurki.

3. Tak, widziałem, że tak robią. U mnie to póki co musi być zamach, a nie lekkie pociągnięcie nadgarstkiem ;)

Ok, jeszcze jedna sprawa: gdy mam "szybki bind" i yoyo mi bardzo szybko się zwija, to często uderza po palcach i nie mam szansy go złapać, lub jakoś bokiem oblatuje mi rękę i rozwija się ponownie. Przy wolnym zwijaniu też się w sumie zdarza. Ja bym oczekiwał, że jednak będzie celować w ten środkowy palec, a tu niekoniecznie. To kwestia pewnie wprawy, ale może macie jakieś rady, które mi pomogą, bo sam nie mogę tego ogarnąć. Może mam za długą latencję i po prostu nie ogarniam, że to już. A może to tak jest, że zazwyczaj trzeba yoyo złapać jak piłkę, a nie jedynie czekać aż samo w dłoń wpadnie?

Dzięki za pomoc :)

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Zestaw: Yoyoempire Rainfly
Kolekcja: Yoyofactory: Velocity, Popstar, Supernova, Replay Pro, Too HOT,
C3yoyodesign: HeartBeat, Speedaholic,
Vosun: 6s Aethyr, V7 Duang
Yoyoempire Rainfly, Recess Weekend, Nolimit Vinci, CLYW Bear vs Man II, YYJ Classic, YYR Diffusion II, Magic Yoyo M002 April, One Drop Prescription
Macham od: 20 lip 2013
Kontaktowanie:

Postautor: admin » 30 paź 2018, o 21:42

Ja bym oczekiwał, że jednak będzie celować w ten środkowy palec, a tu niekoniecznie
A masz sznurek między drugim a trzecim (licząc od środka dłoni) stawem na środkowym palcu? Bo faktycznie powinno celować właśnie tam. Moja metoda, to luźny (bardzo ważne), zgięty palec. Amortyzujesz mocne uderzenie i łapiesz yoyo.

Natanael
Ważniak

Postautor: Natanael » 30 paź 2018, o 22:49

Tak mam właśnie. Ale bliżej dłoni niż końca palca. Inaczej sznurek potrafi mi zjechać z ostatniej kostki. Hmm nad tym luzem się nie zastanawiałem, muszę przyobserwować.
Przyznaję że trudno mi wyczuć jeszcze kiedy bind nastąpi. I nawet nie tylko technicznie kiedy yoyo się zwinie, ale też czasami brak mi wiary, że zadziała :P

Wróć do „Rozmówki polsko - yoyowe”