YOYO - niezbędnik początkującego woyownika

Wszystko, co najlepszego znajdziecie w sieci, czy gdziekolwiek, albo sami nakręcicie/opiszecie
JoMason
Giermek
Zestaw: YYF ONE

Postautor: JoMason » 23 paź 2014, o 15:50

(napisany przez początkującego)

Spis treści:
1. Wstęp
2. Jakie Yoyo na start?
3. Budowa Yoyo, niezbędne akcesoria do Yoyo
4. Od czego zacząć - podstawowe tricki
5. FAQ

Ad 1. Wstęp

YOYO – niezbędnik początkującego woyownika to zbiór informacji, z którymi każdy adept powinien się zapoznać. Napisany jest przez początkującego, co czyni go z jednej strony otwartym na wszelkie sugestie doświadczonych woyowników, z drugiej umożliwia lepszy punkt widzenia na problemy beginerów. Autor (jak każdy człowiek) zastrzega sobie prawo do edycji tego poradnika w uzasadnionych przypadkach (aktualizacje, błędy, sugestie doświadczonych graczy).

Ad 2. Jakie Yoyo na start?

Przy zakupie pierwszego Yoyo należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie rzeczy:
  • - cena
  • - łożysko
Zacznę od końca – łożysko to takie małe okrągłe metalowe ustrojstwo znajdujące się w samym centrum yoyo. To dzięki niemu yoyo się kręci. Na początek wspomnę o dwóch typach łożysk:
  • Responsywne – wąskie łożysko, doskonałe dla początkującego woyownika.
  • Nieresponsywne – szerokie łożysko, do wykonywania tricków potrzebna jest znajomość bind (to taki trick, który jest elementem większości bardziej skomplikowanych tricków).
Niektóre yoyo mają w zestawie obydwa łożyska (jak choćby Yoyofactory ONE – w skrócie YYF ONE). Łożysko można też kupić osobno. Osobiście sugeruję na początek wybranie łozyska responsynego. Wprawdzie nie pozwala ono na tak długie obroty jak nieresponsynwe, ale podstawowe tricki o wiele łatwiej jest na nim wykonać. Po opanowaniu podstaw można ćwiczyć trick o nazwie bind (więcej o nim w punkcie piątym tego poradnika).

Nie napalajcie się na yoya w cenie powyżej 100zł bo taki wydatek może okazać się nietrafiony z kilku powodów.
Po pierwsze – jako początkujący nie wiecie, czy wam się machanie spodoba czy nie.
Po drugie – te droższe zazwyczaj nie są wyposażone w łożysko responsywne a jedynie w szerokie.
Po trzecie – te droższe są metalowe i niewprawny woyownik może sobie poobijać dłoń (tudzież inne klejnoty).

Yoyo na start można kupić już w cenie około 40zł. Te najbardziej popularne to:
  • - YoyoFactory ONE – sprawdzone osobiście przeze mnie, zaaprobowane przez admina (cena około 50zł)
  • - Yoyofactory Velocity – (cena około 70zł)
  • - Yoyojam Speed Maker – (bardziej) (cena około 60zł)
  • - NoLimit Starter – (cena do 70zł)
  • - Yomega Lyn Fury – (cena do 70zł)
  • - Yomega Kick Side – (cena do 70zł)
  • - YoyoFactory Whip – (cena do 70zł) - łożysko nieresponsywne

Ad 3. Budowa Yoyo, niezbędne akcesoria do Yoyo

Yoyo składa się z kilku elementów:
  • Łożysko (omówiono w punkcie drugim)
  • Oś (śruba) – metalowa część łącząca połówki yoyo ze sobą
  • System hamulcowy – kształt pierścienia, znajduje się na każdej połówce yoyo po jej wewnętrznej stronie
  • Spacer – podkładka aluminiowa, występuje w niektórych yoyo pomiędzy łożyskiem a połówką yoyo.
Oprócz samego yoyo koniecznym do zabawy elementem jest sznurek. Sznurków mamy cztery rodzaje:
  • Bawełniane – szybko się przecierają - lepsze dla łożysk responsywnych
  • Bawełniano-poliestrowe - 50/50
  • Poliestrowe – wytrzymałe, choć palce bardziej bolą - lepsze dla łożysk nieresponsywnych
  • Nylonowe
  • Sznurki dostarczane w zestawie z nowym yoyo – nawet bawełnianymi ich nazwać nie można. Przecierają się szybko i są marne…
O responsywności łożyska zależy w dużej mierze grubość sznurka - im grubszy tym większa szansa że się otrze o hamulce i zrobi cofkę.

Z własnego doświadczenia wiem, że powinno się mieć trochę sznurków w zapasie (A$CE wspominał gdzieś, że 10 to minimum).

Równie istotny (po pewnym czasie) staje się olej do yoyo do czyszczenia łożyska. Koszt około 30zł. Admin sugeruje zamiennik: benzyna do zapalniczek Zippo.

Ad 4. Od czego zacząć - podstawowe tricki

Admin z A$CE będą na mnie napieprzać, że nie sugeruję nauki binda na start. Osobiście jako "doświadczony" początkujący sugeruję najpierw zapoznać się z "podstawowymi podstawami". Poniżej wskażę te tricki, od których powinno się zacząć zabawę z yoyo. Na starcie nawet poprawne założenie sznurka może przysparzać problemy, ale od czego są filmiki.
Ad 5. FAQ
czyli najczęściej zadawane pytania na początku:

Niestety po angielsku, ale omówione problemy początkujących w fajny sposób
https://www.youtube.com/watch?v=2IdYEUsSUS8

Podziękowania dla: Admin, A$CE, Gosiulcia, Sokół za pomoc w przygotowaniu i wszelkie sugestie związane z poradnikiem.

Ps. 1 - Wiem że A$CE awansował na A$CE ale zmieniać na razie mi sie nie chce :p
JoMason - zostaw, będzie patrzył na ten wpis z łezką w oku "aaah taaak, to było jeszcze wtedy, jak byłem moderatorem" :D
Ostatnio zmieniony 30 paź 2014, o 10:24 przez JoMason, łącznie zmieniany 7 razy.
Dzień bez spuszczonej wody w kiblu to dzień stracony...

Slavcos
Ważniak
Zestaw: RecRev Octave

Re: YOYO - niezbędnik początkującego woyownika

Postautor: Slavcos » 23 paź 2014, o 16:11

Widzę czekając na sznurki aktywuję się twórczość :)
Może tak Cię odciąć od sznurków na tydzień? Pewnie by coś ciekawego powstało :)
Dobra robota.

Awatar użytkownika
Ace
Administrator
Zestaw: One Drop - Code 2 / CTX Ceramic Balls / Kitty Fat Yellow
Kolekcja: YYF - Protostar / Expedition / Paolista / Pivot
One Drop - Burnside/Code 2
C3yoyodesign - Mo-Vitation / Berserker RX
YoyoEmpire - Simple Love Yoyo
Magicyoyo - Skyva
Vosun - Okkar
Macham od: 04 sty 2014
Kontaktowanie:

Postautor: Ace » 23 paź 2014, o 16:36

Mniej polecilbym Velocity a bardziej Speed Makera hahaha podmien bo nie chce Ci mieszac w poście :-)
I ogólnie już mało kto bierze pod uwagę startery od yyj :-P
Możesz pododawac wiecej opcji jak starter od nolimit, lyn fury i kick side od yyy
Whip z yyf i inne w cenach do 70 z amigry np. Jak bedziesz miał chwile ale dobra robota!!!

Awatar użytkownika
Małgosia
Mistrz I GOY | 3rd EYYC 2015!!!
Zestaw: Terrarian <3
Kolekcja: YYF Shutter, Starlite, Firedog, One
YYJ Phenomizm, Revolution, Go Big, Fiesta
C3 Master Galaxy
OD Cafe Racer, Benchmark O
YYB Demonic
MYY T5
Funtrix :D
Macham od: 0- 9-2010

Postautor: Małgosia » 23 paź 2014, o 16:40

Nie przypominam sobie, żebym Ci pomagała, ale nie ma za co xD
Jesteśmy łowcami, a oni naszą zwierzyną.

JoMason
Giermek

Postautor: JoMason » 23 paź 2014, o 17:19

Nie przypominam sobie, żebym Ci pomagała, ale nie ma za co xD
Na czacie pomagałaś. Nawet się pytałem czy mogę zamieścić podziękowania i wtedy admin się wpienił że o nim zapomniałem.
Mniej polecilbym Velocity a bardziej Speed Makera hahaha podmien bo nie chce Ci mieszac w poście :-)
I ogólnie już mało kto bierze pod uwagę startery od yyj :-P
Możesz pododawac wiecej opcji jak starter od nolimit, lyn fury i kick side od yyy
Whip z yyf i inne w cenach do 70 z amigry np. Jak bedziesz miał chwile ale dobra robota!!!
Polecenie wziąłem z Twojego posta o yoyo do 100zł. Co do nowych - one też są responsywne?
Zaraz popodmieniam :)

Awatar użytkownika
Ace
Administrator
Zestaw: One Drop - Code 2 / CTX Ceramic Balls / Kitty Fat Yellow
Kolekcja: YYF - Protostar / Expedition / Paolista / Pivot
One Drop - Burnside/Code 2
C3yoyodesign - Mo-Vitation / Berserker RX
YoyoEmpire - Simple Love Yoyo
Magicyoyo - Skyva
Vosun - Okkar
Macham od: 04 sty 2014
Kontaktowanie:

Postautor: Ace » 23 paź 2014, o 17:22

To byla opinia zanim na vcity mi spina braklo i gap waski przeszkadzL bo skill byl mniejszy hahaha a ogolnie te hamulce to pic na wode jak dla mnie ale yoyo dobre na start a teraz mam sentyment do yyj bo o nich zapomniano hahaha ostatecznie na jedno wychodzi :-)

JoMason
Giermek

Postautor: JoMason » 30 paź 2014, o 10:11

Aktualizacja 1 - Ad 3. Budowa Yoyo, niezbędne akcesoria do Yoyo

Wersja przed edycją:
[...]
Oprócz samego yoyo koniecznym do zabawy elementem jest sznurek. Sznurków mamy trzy rodzaje:
  • Bawełniane – szybko się przecierają
  • Poliestrowe – wytrzymałe, choć palce bardziej bolą
  • Sznurki dostarczane w zestawie z nowym yoyo – nawet bawełnianymi ich nazwać nie można. Przecierają się szybko i są marne…
[...]
Wersja po edycji:
[...]
Oprócz samego yoyo koniecznym do zabawy elementem jest sznurek. Sznurków mamy cztery rodzaje:
  • Bawełniane – szybko się przecierają - lepsze dla łożysk responsywnych
  • Poliestrowe – wytrzymałe, choć palce bardziej bolą - lepsze dla łożysk nieresponsywnych
  • Nylonowe
O responsywności łożyska zależy w dużej mierze grubość sznurka - im grubszy tym większa szansa że się otrze o hamulce i zrobi cofkę.
[...]
Podziękowania dla admina za pomoc.

Wróć do „Tutoriale”