Czyszczenie łożyska Rozcieńczalnikiem.

Problemy i rozwiązania na usterki sprzętowe
matrej
Nowicjusz
Zestaw: Yoyoplanet universe
Kolekcja: Yoyo Factory one
MagicYoyo K1
Yoyoplanet universe
Macham od: 08 paź 2017

Czyszczenie łożyska Rozcieńczalnikiem.

Postautor: matrej » 28 lut 2018, o 16:55

Witam
Jestem nowy w Yoyo-waniu i napotkałem problem.Kupiłem niedawno Yoyoplanet universe i wszystko było ok aż do wczoraj. Yoyo zaczęło wydawać dziwne dźwięki i być delikatnie responsywne, wiec pomyślałem ze wleje kropelkę oleju silikonowego w5 i będzie ok ale przez to łożysko stało się całkiem responywne i wolne. I Tu leży moje pytanie czy czyszczenie łożyska rozcieńczalnikiem uniwersalnym to dobry pomysł? Nie jestem pewien ale miałem to tylko pod ręką i wolałem zapytać :)
20180228_165040.jpg
20180228_165040.jpg (133.98 KiB) Przejrzano 2056 razy

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Zestaw: Yoyoempire Rainfly
Kolekcja: Yoyofactory: Velocity, Popstar, Supernova, Replay Pro, Too HOT,
C3yoyodesign: HeartBeat, Speedaholic,
Vosun: 6s Aethyr, V7 Duang
Yoyoempire Rainfly, Recess Weekend, Nolimit Vinci, CLYW Bear vs Man II, YYJ Classic, YYR Diffusion II, Magic Yoyo M002 April, One Drop Prescription
Macham od: 20 lip 2013
Kontaktowanie:

Re: Czyszczenie łożyska Rozcieńczalnikiem.

Postautor: admin » 28 lut 2018, o 19:01

Trochę skopałeś z tym "WD40". Może być po tym różnie. Do łożysk yoyo TYLKO i wyłącznie smar do łożysk yoyo. Kosztuje 30zł i starcza na długie lata.
Ciężko stwierdzić, co Ci ten rozcieńczalnik zrobi z silikonem zawartym w W5. Jednak polecałbym benzynę do zapalniczek/benzynę ekstrakcyjną/naftę.
Z drugiej strony i tak na ten moment łożysko jest nieużywalne i cholera wie, czy do odratowania. Chyba nie masz za wiele do stracenia

matrej
Nowicjusz
MagicYoyo K1
Yoyoplanet universe

Postautor: matrej » 28 lut 2018, o 22:11

Wrzuciłem łożysko to tego rozcieńczalnika i powiem ze pomogło tylko troszkę. Jest delikatnie mniej responsywne i trochę szybsze ,ale ogólnie nie polecam, chyba że to jedyna opcja dla kogoś i jego łożysko jest tylko trochę zamulone. Pójdę jutro i kupie benzynę i zobaczymy czy da sie jeszcze odratować :D

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Yoyoempire Rainfly, Recess Weekend, Nolimit Vinci, CLYW Bear vs Man II, YYJ Classic, YYR Diffusion II, Magic Yoyo M002 April, One Drop Prescription
Kontaktowanie:

Postautor: admin » 1 mar 2018, o 07:09

Pamiętaj, że po takim czyszczeniu łożysko musi się dobrze wysuszyć, najlepiej niech obcieknie kilka minut na ręczniku papierowym, a potem bierzesz ołówek/długopis, nakładasz na końcówkę łożysko i kręcisz palcami. No i tak kilka minut na pewno. Jeżeli nie pojawi Ci się żaden osad po tym W5, to powinno być wszystko ok.

matrej
Nowicjusz
MagicYoyo K1
Yoyoplanet universe

Postautor: matrej » 1 mar 2018, o 19:18

Pamiętaj, że po takim czyszczeniu łożysko musi się dobrze wysuszyć, najlepiej niech obcieknie kilka minut na ręczniku papierowym, a potem bierzesz ołówek/długopis, nakładasz na końcówkę łożysko i kręcisz palcami. No i tak kilka minut na pewno. Jeżeli nie pojawi Ci się żaden osad po tym W5, to powinno być wszystko ok.
Tak zrobiłem dziś z benzyną ekstrakcyjną i choć już nie zamulało jakkolwiek to wciąż było troszkę responsywne (na jakieś 5 rzutów, raz czy dwa yoyo wracało do ręki bez binda), wiec postanowiłem go wypalić i wreszcie wszystko wróciło do normy. Yoyo było szybkie jak kiedyś i przestało być responsywne jakkolwiek :D :D :D
Wiec podsumowując :
-smar w5 z lidla nie jest dobry do łożyska niereponywnego XD.
-Rozcieńczalnik uniwersalny jest ok, ale tylko jeżeli nie masz innego wyboru, a łożysko nie jest w strasznym stanie.
-wypalanie łożysk jest super pomocne.
Dzięki admin za pomoc :D :D

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: admin » 1 mar 2018, o 19:19

Wypalenia nie proponowałem, bo to zawsze jednak ostateczność (choć czasem lubię, gdy mnie łożysko za często wnerwia). Fajnie, że sam znalazłeś info :) no i dzięki za podzielenie się szczęśliwym finałem.

Awatar użytkownika
Esemes
Ekspert
Zestaw: TopYo Silenus, 5Cut bearing, Kitty Nylon XL
Kolekcja: TopYo: Silenus, Mojo, YYF: Shutter, Shu-ta, Paolista, Cyborg 2.0, C3: ReMaster Galaxy, Vosun: Petrichor
Macham od: 0- 3-2012

Postautor: Esemes » 6 mar 2018, o 09:07

Ja zawsze wypalam łożysko po czyszczeniu i jeszcze nigdy nie doświadczyłem w związku z tym żadnych negatywnych powikłań - wręcz przeciwnie, łożysko po kąpieli w bęzynie i wypaleniu smiga jak nówka sztuka (a może nawet lepiej, bo nie ma smarowania ;))

Awatar użytkownika
Timi
Pizza Eliminator
Zestaw: Duncan Barracuda / jakiś KK / Pady C3 / kitty fat yellow
Kolekcja: Nortstar
Duncan Raptor
Zeekio Continuum
YYR Slipinir (fake)
YYE Little Fox
Magic YY N9 - Floating
Duncan Barracuda
Replay pro
Grind machine
C3 Accelerator
Macham od: 0- 0-2014

Postautor: Timi » 16 mar 2018, o 18:24

jeżeli wlałeś w niego smar silikonowy to moim zdaniem jeszcze jakiś syf został w łożysku jeżeli nie sciągnąłeś ścianek łożyska. Po tym zabiegu dopiero cały syf wylatuje i jestem pewnien że jeżeli wyczyścisz je bez ścianek bocznych to wtedy będzie jak nowe bez responsa i bez zamulania :)

Silaren
Giermek
Zestaw: Vinci/centertrack/bawelna
Kolekcja: ,
Nolimit - Vinci
Magicyoyo - T5
Magicyoyo - N8
Magicyoyo - N5
Magicyoyo - T9
Magicyoyo - D1

Postautor: Silaren » 16 mar 2018, o 22:36

Witam wszystkich.
jeśli chodzi o czyszczenie łożysk to najlepsza jest benzyna ekstrakcyjna, lecz sama kąpiel nie wystarczy. najlepiej wykąpać łożysko ze 3 razy, przedmuchać jednocześnie obracając co pozwoli na pozbycie się ciał obcych z między bieżni a kulek. Jeśli chodzi o smarowanie łożyska gorąco polecam oleje do konserwacji broni. Moim zdaniem yoyo pracuje lepiej po zastosowaniu takiego oleju niż na sucho. a nawet jeśli delikatnie traci na spinie olej taki na pewno znacznie wydłuży jego żywotność. ja straty na spinie nie zauważyłem.

Pozdrawiam.
:!: Silaren :!:

Wróć do „Serwis”