Czym czyścić i smarować łozyska?

Problemy i rozwiązania na usterki sprzętowe
Awatar użytkownika
Yanokashi
Giermek
Zestaw: MagicYoyo N12
Kolekcja: MagicYoyo N12 Shark Honor; YoyoFactory Replay Pro; Ji Guang; DIGE Yoyo (w drodze)
Macham od: 06 mar 2017

Czym czyścić i smarować łozyska?

Postautor: Yanokashi » 14 kwie 2017, o 14:09

Witam
Wszędzie w internatach mówi się żeby czyścić łożyska benzyną i smarować odpowiednimi smarami. Wzięła mnie rozkmina, dlaczego akurat benzyna?
Po wyparowaniu benzyna przecież może zostawić barwny osad.

Nie lepiej tego zrobić po prostu np. spirytusem rektyfikowanym 96% albo alkoholem izopropylowym? Alkohol po wyparowaniu nic nie zostawi a też powinien wyczyścić syfki. A tak się składa że mam takie coś pod ręką :D

Kolejne pytanie - jaki smar? Czy np smar do kostek rubika (Maru Lube) nada się do łożysk?

Mam niestety póki co jedno jojko (drugie w drodze) więc pytam żeby nie pogorszyć zamulonego łożyska.. Stąd moje pytanie, czy mogę wrzucić łożysko do wysoko% alko?

fakinobvious
Początkujący

Re: Czym czyścić i smarować łozyska?

Postautor: fakinobvious » 14 kwie 2017, o 19:36

ja zazwyczaj czyszcze lozyska spirytusem salicylowym i jest git. Niczym nie smaruje, w sumie przez 8 lat zadne lozysko mi nie zaczelo wariowac czyli jest chyba git xD

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Zestaw: Yoyoempire Rainfly
Kolekcja: Yoyofactory: Velocity, Popstar, Supernova, Replay Pro, Too HOT,
C3yoyodesign: HeartBeat, Speedaholic,
Vosun: 6s Aethyr, V7 Duang
Yoyoempire Rainfly, Recess Weekend, Nolimit Vinci, CLYW Bear vs Man II, YYJ Classic, YYR Diffusion II, Magic Yoyo M002 April, One Drop Prescription
Macham od: 20 lip 2013
Kontaktowanie:

Postautor: admin » 14 kwie 2017, o 20:02

Nie benzyną, tylko benzyną do zapalniczek/benzyną ekstrakcyjną. To jest różnica. Ona zdecydowanie nie zostawi żadnego osadu. Nafta też się na bank nada. Alkohol chyba po prostu kwestia ceny. Benzyna ekstrakcyjna jest dość tania. Myślę, że możesz spróbować.

Co do smarów: hmm nie miałem styczności ze smarami do kostek (ale wiem, że takie są), tylko pytanie, jak to wygląda? W sumie sprawdziłem teraz na YT i przypomina to trochę mleczko i jak dla mnie będzie za gęsty. Ważna jest gęstość płynu: im mniejsza, tym lepsza, bo inaczej na bank zamulisz łożysko i nici z czyszczenia. No i raptem jedna mikro kropla wystarczy (taka z czubka igły, a nie normalna).

Lepiej kupić ten smar do yoyo nieresponsywnego. Płacisz raz i masz spokój na wieczność, bo tego bardzo mało schodzi.
Pamiętaj, że nie jest to obowiązek. Dzięki smarowaniu masz cichsze łożysko, ale też z początku nieco wolniejsze.

Dylan Kowalski pokazuje, jak zrobić swój smar. Nie testowałem, ale raczej wygląda bardzo obiecująco i nie powinien narobić szkód https://www.youtube.com/watch?v=zriKLNAnb9k

Awatar użytkownika
Adamullo
Początkujący
Zestaw: YYF paolista, center- track,zielony sznurek YYF
Kolekcja: YOYOFACTORY 888, YOYOFACTORY Felocity, YYF Paolista
Macham od: 11 mar 2016

Postautor: Adamullo » 14 kwie 2017, o 20:08

Ja to sobie zawsze czyściłem zmywaczem do paznokci. Jeżeli koniecznie musisz to użyj smaru Yoyo Factory długi spin (jak masz nieresponsywne yoyo, a jak masz responsywne to podstawowym.) Naj bardziej pomocniczy jest kanał robaka oto link: https://www.youtube.com/watch?v=4X1Faizdw5s
NEVER GIVE UP!!!!!!!!!!

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Yoyoempire Rainfly, Recess Weekend, Nolimit Vinci, CLYW Bear vs Man II, YYJ Classic, YYR Diffusion II, Magic Yoyo M002 April, One Drop Prescription
Kontaktowanie:

Postautor: admin » 14 kwie 2017, o 20:11

No i niestety zainterweniuję. Ten filmik Robaka jest najbardziej destrukcyjnym filmem, jaki u Niego powstał. Otóż zmywacze do paznokci często zawierają witaminy i inne badziewie, które zostawia osad na łożysku...i łożysko do kosza. Naprawdę sporo osób na to się nacięło. Także jeżeli już koniecznie zmywacz, to trzeba patrzeć na skład, co to ustrojstwo zawiera...a najlepiej nie ryzykować. Serio, swego czasu jedna osoba w tygodniu wpadała z pytaniem, co zrobić, bo łożysko kręci się fatalnie.

Awatar użytkownika
Yanokashi
Giermek
Kolekcja: MagicYoyo N12 Shark Honor; YoyoFactory Replay Pro; Ji Guang; DIGE Yoyo (w drodze)

Postautor: Yanokashi » 15 kwie 2017, o 09:57

Powiem tak - wykąpałem swoje łożysko w alkoholu izopropylowym i przedmuchałem. Potem nasmarowałem.

Co do smarów do kostek: są 2 najpopularniejsze -
1. Rzadki smar Maru (biały jak mleczko) - szybciej schodzi i częściej trzeba smarować
2. Gęsty smar Maru (przezroczysty) - wystarcza na dłużej

Byłem odważny i wkropliłem mikrokropelkę do łożyska tego gęstego. Później bardzo długo kręciłem samym łożyskiem założonym na połówkę joja żeby się rozruszało i powiem że jest super. Jeśli chodzi o łożysko to teraz jest cichutkie i ładnie śmiga :)

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: admin » 15 kwie 2017, o 10:03

Ciekawe. A jak zakręcisz łożysko palcem, to ile się kręci około?

Awatar użytkownika
Yanokashi
Giermek

Postautor: Yanokashi » 15 kwie 2017, o 12:12

A ile powinno się kręcić CT po zakręceniu palcem?

Awatar użytkownika
admin
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: admin » 15 kwie 2017, o 12:13

Nie ma czegoś takiego "ile powinno". Po prostu zmierz czas mniej-więcej i odpowiedz

Awatar użytkownika
Yanokashi
Giermek

Postautor: Yanokashi » 15 kwie 2017, o 12:55

Pytam ogólnie, bo na pewno są utarte wzorce, ile np kręcą się Wasze łożyska, bo też jestem ciekaw. Moje ok. 5-7s poziomo i ok. 6-8s pionowo.. W sumie sam nie wiem czemu tak mało, na pewno jest ciche, a smaru duzo nie dalem

Wróć do „Serwis”